Wieleńskie przedszkole otrzymało Certyfikat Polskiego Towarzystwa Dysleksji
5 października otrzymaliśmy wspaniałą wiadomość o przyznaniu naszemu przedszkolu Certyfikatu Polskiego Towarzystwa Dysleksji "Tu bawimy się i uczymy Metodą dobrego Startu Marty Bogdanowicz".
Certyfikat przyznano nam na okres od 1.09.2018 do 31.08.2021 r., doceniając nas za dotychczasowe osiągnięcia w tym zakresie i systematyczne stosowanie Metody Dobrego Startu w większości grup wiekowych . Zajęcia prowadzone Metodą Dobrego Startu realizujemy od 2000 roku. Aby uzyskać certyfikat „Tu bawimy się i uczymy Metodą Dobrego Startu” zajęcia muszą być realizowane w przynajmniej połowie grup przedszkolnych. Wszystkie nauczycielki prowadzące zajęcia muszą posiadać odpowiedni kurs, a osoba koordynująca musi posiadać dodatkowy dyplom ukończenia 100 godzinnego kursu doskonalącego. Od samego początku Metodę (tak potocznie nazywamy dzień pracy z MDS) prowadzimy w większości grup wiekowych włącznie z grupami dzieci 3 letnich. Przedszkole dysponuje bogatym warsztatem (pomoce, wzory itp.) wykonanych i przygotowanych przez nauczycielki.
Założenia i cele Metody Dobrego Startu
Metoda Dobrego startu jest przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, których rozwój przebiega prawidłowo w celu usprawnienia rozwoju, a także dla dzieci, których rozwój przebiega wolniej lub nieharmonijnie.
Podstawowym założeniem MDS jest jednoczesne rozwijanie funkcji wzrokowych, słuchowo-językowych, dotykowo-kinestetycznych (czucie ruchu) i motorycznych oraz współdziałania między nimi. Wymienione funkcje uczestniczą w złożonych czynnościach czytania i pisania. Celem omawianej metody jest również kształtowanie lateralizacji (stosuje się ćwiczenia mające na celu ustalenie ręki dominującej) oraz kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała i przestrzeni. Rozwijanie tych funkcji jest wskazane dla dzieci przygotowujących się do nauki czytania i pisania. Ich sprawność jest warunkiem szybkiego nabywania umiejętności porozumiewania się za pomocą pisma – kodowania mowy ustnej podczas pisania i dekodowania podczas czytania. Ćwiczenia te prowadzą do usprawnienia uwagi, percepcji, pamięci, wyobraźni słuchowej wzrokowej oraz motoryki i koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej, a więc integracji percepcyjno – motorycznej.
W pracy z dziećmi wykorzystywane są następujące warianty MDS:
- Łatwe wzory i piosenki, wierszyki
- Wzory literopodobne i piosenki, wierszyki
- Litery, cyfry oraz znaki matematyczne i piosenki, wierszyki
Motywacją do wieloletniej pracy z wykorzystaniem MDS są uzyskiwane przez nas efekty, w tym osiągnięcia i umiejętności dzieci, m.in.:
– poprawa koordynacji ruchowo-słuchowo-wzrokowej u dzieci
– orientacja w schemacie ciała
– orientacja w przestrzeni
– rozwój wyobraźni dzieci
– aktywność twórcza dzieci
– umiejętność współpracy w zespole
– opanowanie umiejętności czytania i pisania
– rozwój motoryki dużej i małej
W naszym przedszkolu:
- wszystkie nauczycielki posiadają kurs praktyczny uprawniający do prowadzenia zajęć MDS; jedna z nauczycielek posiada dyplom 100 godzinnego kursu Polskiego Towarzystwa Dysleksji realizowanego w Warszawie i Gdańsku;
- zajęcia prowadzi większość nauczycielek;
- prowadzone są także zajęcia pokazowe dla rodziców przedstawiające założenia MDS;
- organizowane są zajęcia: pokazowe dla studentek studiów pedagogicznych